Čo je to useň


Koža je laický výraz pre usňový materiál, čo je vyčinená kožka prevažne cicavcov, zbavená pri činenia vlasu. Usne sa používajú nielen na výrobu odevov, ale aj k výrobe obuvi, rukavíc, koženej galantérie, tašiek, pánskych aktoviek, nábytku atď. Povrchovou úpravou a spracovaním remeňa u usní docielime nepreberného množstva typov, druhov a charakterov.
Usne sa tiež rozlišujú podľa spôsobu zarábaní - vyčiňovanie. Činenia usní je fyzikálno-chemická operácia, pri ktorej sa holina (surová koža zbavená chlpov) premieňa na useň. Je to najdôležitejšie úsek garbiarskej výroby.
Správne vyčinená useň je odolná voči vlhkosti a vode, odoláva vyšším teplotám ako holina, odoláva účinkom baktérií a enzýmov, odoláva pôsobeniu slabých kyselín a zásad, má trvalú pružnosť, ohybnosť, pevnosť a správny omak.

Chromočiněné usne:
Vyčiňovanie soľami chrómu - chromočinění - patrí k najmladším spôsobom činenie. Činiace vlastnosti chromitých solí boli prvýkrát popísané F. Knapp r. 1858. Chromočinění sa postupne vyvíjalo a postupom času vytlačilo najrozšírenejšie trieslovaná, hlavne pri výrobe zvrškových obuvníckych usní, niektorých druhov technických a remeňových usní. Takisto nahradilo glazé činenia pri výrobe rukavičkářských usní, lebo je ďaleko rýchlejšie a pritom lacnejšie. Chromočinění dáva usne mäkké, pevné, trvanlivé, odolné proti vode, ktoré sa dajú ľahko farbiť, bývajú však trochu menej ťažné ako usne činené hlinitými soľami.

Činením rastlinným činidlom usne:
Činením rastlinnými činidlami je jeden z najstarších spôsobov vyčiňovanie usní. Triesloviny, ktoré tu plnia funkciu poďakoval a sú zložité organické látky vyskytujúce sa v prírode alebo vyrábané synteticky. Suroviny, z ktorých sa triesloviny získavajú, nazývame triesloviny. V prírode sú to kôry stromov, drevo, listy a korene niektorých rastlín. Ich vylúhovaním získavame výťažky, ktoré možno použiť k priamemu činenia. Vedľa nich existujú ešte triesloviny syntetická, tzv. Syntany, ktoré majú lepšie vlastnosti ako triesloviny prírodné. Činením rastlinným činidlom usne sa používajú ako ťažké usne spodkové, remeňové, sedlárske alebo brašnárske.


Diskuze o článku:
Čo je to useň


V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Buďte první.
Vaše meno:  
 
Text:

Opište kontrolní text:
Opište text